هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

الرئيسيةالرئيسية  PortalPortal  جستجوجستجو  أحدث الصورأحدث الصور  ثبت نامثبت نام  ورود  

پوشش .. حجاب ..

+2
yasamiin
بهاره
6 مشترك
نويسندهپيام
بهاره
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
بهاره

تعداد پستها : 7588
Registration date : 2007-12-25

پوشش .. حجاب .. Empty
پستعنوان: پوشش .. حجاب ..   پوشش .. حجاب .. Icon_minitimeالإثنين يوليو 20, 2009 4:53 am

پوشش تيره نشانه متانت و وقاراست نه افسردگي و بیماري

پوشش .. حجاب .. 4vpcx7c

نتایج تحقیقات انجام شده توسط یک گروه تحقیقاتی نشان می دهد که مردان و زنان ایرانی به استفاده از پوششهایی متنوع و با رنگهای شاد و زنده تمایل بیشتری دارند و در کودکان این مسئله برجسته تر است.

در این پژوهش می خواستیم بدانیم از لحاظ روانشناختی ترجیح رنگها در زنان، مردان و کودکان ایرانی به چه ترتیب است که نتایج به ما نشان داد ایرانیها رنگهای شاد را برای پوشش خود به رنگهای دیگر ترجیح می دهند.

دکتر فربد فدایی افزود: با این همه ، همین تحقیق به ما نشان داد که انتخاب رنگ پوشاک علاوه بر آنکه متاثر از عوامل روانشناختی و تمایل شخصی افراد است ، اما معیارهای فرهنگی و جامعه شناختی نقش اصلی را در این انتخاب ایفا می کنند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود : در میان عشایر و روستائیان ایرانی رنگهای مورد استفاده برای پوشش همه رنگهایی شاد و سرزنده هستند ، با این همه در شهرها مردم رنگهای تیره به دلیل هنجارهای حاکم بر اجتماع بیشتر می پسندند.

دکتر فدایی با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورهای دنیا هم افراد صاحب نفوذ و قدرتمند از لباسهایی با رنگهای تیره استفاده می کنند ، گفت: این مسئله بیشتر یک قرارداد اجتماعی است چرا که به طور مثال در جامعه ما استفاده از پوشش تیره رنگ و مشکی از گذشته ها در میان زنان شهری مرسوم بوده و این امر به نوعی ناشی از متانت و وقار محسوب می شد نه افسردگی و بیماری.

این روانپزشک در ادامه افزود: مردم در مواقع مناسب بهترین رنگ را برای پوشش خود انتخاب و استفاده می کنند و نباید از تاثیر رنگهای تیره بر سلامتی افراد جامعه احساس خطر کرد ، چون این امر هیچ خطری در این باره به حساب نمی آید.
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
yasamiin
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
yasamiin

تعداد پستها : 2958
Registration date : 2007-12-18

پوشش .. حجاب .. Empty
پستعنوان: رد: پوشش .. حجاب ..   پوشش .. حجاب .. Icon_minitimeالإثنين يوليو 20, 2009 6:16 am

مرسی بهاره جونم از مطلبت

ولی به نظرم رنگ تیره زیاد خوب نیست.
یه حس افسردگی به آدم میده...
اون حس نشاطی که رنگ صورتی سبز آبی قرمز به آدم میده مشکی نمیده....

ننننننننننننننننننننه غلام؟ Neutral
Jany
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
Jany

تعداد پستها : 2939
Registration date : 2007-12-05

پوشش .. حجاب .. Empty
پستعنوان: رد: پوشش .. حجاب ..   پوشش .. حجاب .. Icon_minitimeالإثنين يوليو 20, 2009 6:32 am

من خودم همیشه مشکی میپوشم یکی از علتهاش اینه که
عرف پذیرفته و من عادت کردم..ولی همیشه از دیدن رنگ و افرادی که رنگی
میپوشند لذت بردم.البته همه رنگی رو نه!!
اما از نظر من ما ایرانیها از ابتدا حجاب داشتیم...نمیدونم شما پوشش زنهای مسن زرتشتی
که از ایرانیهای اصیل هستند رو دیدین یا نه.توی یزد زیادند..اونها یه چیز بلند و رنگی روی لباسشون
میپوشند که از روی سرشون تا حدودا روی کمرشون رو گرفته.که البته زیر اون رو لباس و شلوار های خاص پوشیدند
ااین یک نوع پوشش سنتی برای زرتشتیانه که البته دقیقا با همون نوع چیزی که خداوند برای زنان در سوره نور
بیان میکنه همخونی داره.
MajidDiab
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
MajidDiab

تعداد پستها : 6314

پوشش .. حجاب .. Empty
پستعنوان: رد: پوشش .. حجاب ..   پوشش .. حجاب .. Icon_minitimeالإثنين يوليو 20, 2009 7:33 am

yasamiin نوشته است:
مرسی بهاره جونم از مطلبت

ولی به نظرم رنگ تیره زیاد خوب نیست.
یه حس افسردگی به آدم میده...
اون حس نشاطی که رنگ صورتی سبز آبی قرمز به آدم میده مشکی نمیده....

ننننننننننننننننننننه غلام؟ Neutral

آره غلام
ما خیلی چیز های غلط دیگه ای رو پذیرفتیم به اسم دین و اسمش رو رسم گذاشتیم
البته ریشه ای رسمها از دوران صفویه اومده اکثرا

مرجان از اون لباسهایی که میگی ما تو ابیانه هم داریم
اونیم که می کشند سرشون اسمش چارقده lol!
http://www.a-d-w.blogfa.com
دلارام
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
دلارام

تعداد پستها : 4639
Registration date : 2007-12-02

پوشش .. حجاب .. Empty
پستعنوان: رد: پوشش .. حجاب ..   پوشش .. حجاب .. Icon_minitimeالإثنين يوليو 20, 2009 7:55 am

من فکر می کنم اینکه رنگای سنگین و تیره طبق یه قرارداد نانوشته رنگای متانت و وقار و قدرته درسته، رنگا واقعا حرفی برای گفتن دارن
به صورت ناخودآگاه آدما وقتی جایگاه اجتماعی پیدا می کنن، یا اینکه پا به سن میذارن دوست دارن رنگایی استفاده کنن که نشون دهنده ثبات و جاافتادگی و مرموز بودن باشه
اما به نظر من غیر از رنگ، زیبایی و تنوع پوشش هم مهمه
مثلا من یادمه زمانی که ما راهنمایی بودیم، دخترایی که حجاب چادر داشتن اکثرا توی محیط غیر از مدرسه هم زیر چادر، مقنعه مشکی سرشون می کردن
اما الان همین که یه کم به این مساله اهمیت داده شد، طرحها و رنگای شاد در قالب روسری و مقنعه وارد بازار شد
مدلهای مختلف واسه بستن روسری، مدلهای جالب برای مقنعه، رنگها و طرحهای قشنگ برای مانتو و پوشش کامل، مدلهای کامل و آزاد برای چادر ابداع شد
الان کمتر می بینم دختری با مقنعه یا روسری مشکی بره پارک و مهمونی، در صورتی که اون موقعها اینجوری بود، انگار دخترای چادری خجالت می کشیدن رنگای شاد استفاده کنن
هر پوششی که شیک و قشنگ و موجه و راحت باشه، مورد اقبال عمومی قرار می گیره
کم کم فرهنگ استفاده ازش هم بین مردم جا میفته، چون همه آدمها به صورت فطری زیبا بودن و در مرکز توجه بودن رو دوست دارن
نمیدونم این اتفاق بیفته که خانمها چادر رنگی بپوشن توی خیابون یا نه
ولی تا اون موقع خیلی پوششهای دیگه هست که میشه روش کار کرد و مد ساخت
MajidDiab
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
MajidDiab

پوشش .. حجاب .. Empty
پستعنوان: رد: پوشش .. حجاب ..   پوشش .. حجاب .. Icon_minitimeالإثنين يوليو 20, 2009 8:14 am

چه عیبی داره ادم با چادر ملی که رنگش سفید یا کرم هست بیاد بیرون
هرچی باشه ضایع تر از پسرهایی نیست که واسه آرایش مو دستشون رو می کنند تو پیریز برق
بهاره
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
بهاره

تعداد پستها : 7588
Registration date : 2007-12-25

پوشش .. حجاب .. Empty
پستعنوان: رد: پوشش .. حجاب ..   پوشش .. حجاب .. Icon_minitimeالإثنين يوليو 20, 2009 8:27 am

من خودم عاشق رنگها و به خصوص سفيد هستم ..

تو قم يه عده هستند كه چادرهاي متفاوتي سر ميكنن .. چادرهايي با زمينه مشكي، قهوه اي،سبز، سرمه اي كه گلداره

مثل چادر نماز اما سنگين تر .. يا خود چادر مشكر كه طلا كوب و نقره كوبش هم هست Laughing

اما من هميشه چادرم مشكيه .. چون به هيچ وجه اون مدلا رو سر نميكنم ..

اما لباسم متنوعه .. روسري، مانتو و شلوار و ..

ولي سعي ميكنم چيزي كه ميپوشم با رنگ چادرم هم خوني داشته باشه ..

مثلاً نميشه كفش زرد رو با مانتوي صورتي و روسري آبي زير چادر مشكي سر كرد .. به نظرتون مضحك نمياد؟؟؟

پس علاوه بر رنگ، متانت يه دختر و نوع پوشش و رفتارش هم بايد با هم سنخيت داشته باشن ..
دلارام
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
دلارام

تعداد پستها : 4639
Registration date : 2007-12-02

پوشش .. حجاب .. Empty
پستعنوان: رد: پوشش .. حجاب ..   پوشش .. حجاب .. Icon_minitimeالإثنين يوليو 20, 2009 8:44 am

منم از پوشیدن رنگای جیغ یا خیلی روشن زیر چادر خوشم نمیاد، ولی این معنیش این نیست که کار اشتباهیه
پوشش به خیلی چیزا بستگی داره، مثلا به سن، خب اگه من با 22 سال سن کفش صورتی با چادر سرم کنم، هیچ کس نمی گه چه قشنگ Laughing
ولی اگه یه دختر سوم دبستانی، مانتو و کفش صورتی و شلوار و روسری سفید تنش کنه زیر چادر، من می گم آفرین به مامانش که این لباسا رو واسش خریده
یا موقعیت اجتماعی محلی که توش هستیم، به نظر من حتی کسانی که چادر سرشون نمی کنن هم در یک محیط کاری رنگای خیلی گرم و روشن استفاده نمی کنن
توی محیط های زنونه، من هر جور رنگ شاد و قشنگی که بهم بیاد تنم می کنم، اصلا هم رودروایسی ندارم tongue
واسه محیط هایی دیگه،
من خودم هر رنگی که به رنگ پوستم بیاد به عنوان روسری سرم می کنم
از مانتو و شلوار هم مشکی و خاکستری و کرم و سفید و سورمه ای و قهوه ای و سبز در طیف های مختلفشون رو دوست دارم، ولی تا حالا مانتوی نارنجی و قرمز نداشتم و فکر هم نمی کنم خواهم داشته باشم Laughing
کفش هم رنگهای تیره
ولی همیشه سعی می کنم تمیزی و خوشبو بودن، و هماهنگی و شیک بودن لباسها رو در نظر داشته باشم Exclamation
MILAD
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
MILAD

تعداد پستها : 1601
Registration date : 2008-02-14

پوشش .. حجاب .. Empty
پستعنوان: رد: پوشش .. حجاب ..   پوشش .. حجاب .. Icon_minitimeالإثنين يوليو 20, 2009 3:30 pm

به نظر من ، ما نتونستیم فرهنگ حجاب رو در جامعمون پایدار نگه داریم ... و چوبش رو هم خوردیم ، می خوریم و خواهیم خورد ...

آزادی رو در پوشش کمتر و لباس های بدن نما می بینیم ...
بخش عظیمی از اون هم مربوط به تهاجم فرهنگی غرب به دلیل مسائل سیاسی هستش ...
http://www.kyokushinmatsui.mihanblog.com
MajidDiab
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
MajidDiab

پوشش .. حجاب .. Empty
پستعنوان: رد: پوشش .. حجاب ..   پوشش .. حجاب .. Icon_minitimeالإثنين يوليو 20, 2009 3:36 pm

نقل قول :
پوشش تيره نشانه متانت و وقاراست نه افسردگي و بیماري

اگه اینجوریه چرا تو دین اسلام رنگ های تیره مکروه هست ؟ Suspect

پوشش .. حجاب ..
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1
 مواضيع مماثلة
-