هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

الرئيسيةالرئيسية  PortalPortal  جستجوجستجو  أحدث الصورأحدث الصور  ثبت نامثبت نام  ورود  

Sorat Haye Falaki

2 مشترك
نويسندهپيام
MajidDiab
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
MajidDiab

تعداد پستها : 6314
Registration date : 2007-12-05

Sorat Haye Falaki Empty
پستعنوان: Sorat Haye Falaki   Sorat Haye Falaki Icon_minitimeالأربعاء مارس 05, 2008 5:15 pm

هر صورت فلکی از تعدادی ستارگان ثابت تشکیل یافته است ، که چگونگی قرار گرفتن هر گروه از آنها نسبت به یکدیگر ، به یک جسم یا حیوان شباهت دارد ، که اسم آن جسم یا جانور را روی آن دسته گذاشته اند ، که گاهی این تشبیه نیز بی مورد است .
▪ برخی از این اسامی عبارتند از :
خرس بزرگ و خرس کوچک «دّب اکبر و دّب اصغر» سوسمار ، دلو ، سرطان د به ظاهر همه ی ستارگان تشکیل دهنده ی یک صورت فلکی به یک فاصله از کره ی زمین هستند ، در صورتی که واقعیت غیر از این است ، و امکان دارد برخی از آنها میلیونها سال نوری دورتر از دیگری باشد .
نامگذاری صورتهای فلکی پیش از ۳۰۰۰ هزار سال قبل از میلاد توسط عربها ابداع شد و بعد به یونان و روم راه یافت د اما سالهای سال همه ی صورتهای فلکی مرزهای مشخص و تعداد معین ستاره ها را نداشتند ، و در کشورهای مختلف شکل و شمار ستارگان تشکیل دهنده ی آنها با هم فرقهایی داشتند.
تــا اینکه به سال ۱۹۳۰ در نتیجه ی کوششهای اتحادیه ی بین المللی ستاره شناسان حدود و مرز و تعداد ستارگان صورتهای فلکی مختلف مشخص شد ، و اسامی هر گروه برای تمام کشورها یکسان شد .
در سال ۱۵۰ میلادی «بطلمیوس» ستاره شناس معروف آن زمان ۴۸ صورت فلکی را شناسایی کرد ، اما ستاره شناسان بعدی صورتهای فلکی دیگری بر آنها افزودند و امروزه هشتاد و هشت صورت فلکی در دنیا شناخته شده و مورد قبول همه قرار گرفته است .
و چون عربها مبتکر نامگذاری صورتهای فلکی هستند ، اغلب نامهای عربی با تغییرات جریی که در تلفظ آنها داده شده است ، هم اکنون به کار می روند. گاهی نیز معنای آنها به زبانهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرند .
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
دلارام

تعداد پستها : 4639
Registration date : 2007-12-02

Sorat Haye Falaki Empty
پستعنوان: رد: Sorat Haye Falaki   Sorat Haye Falaki Icon_minitimeالخميس مارس 06, 2008 3:14 am

من اینقده دوست دارم شبا توی آسمون دنبال صورتهای فلکی بگردم که خدا میدونه
آسمون تهران که جواب نمیده چون اکثر شبا فقط چند تا ستاره کم نور توش پیدان
ولی وقتی یه کم هوا تمیزه میشه چند تایی پیدا کرد
من مرد شکارچی رو از همه بیشتر دوست دارم
و خوشه پروین
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
MajidDiab
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
MajidDiab

تعداد پستها : 6314
Registration date : 2007-12-05

Sorat Haye Falaki Empty
پستعنوان: رد: Sorat Haye Falaki   Sorat Haye Falaki Icon_minitimeالخميس مارس 06, 2008 4:19 am

تو ابیانه که بری شب سرت رو بالا کنی 1 میلیارد ستاره بیشتر میبینی Shocked
کهکشان راه شیری هم معلومه Cool
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
http://www.a-d-w.blogfa.com

Sorat Haye Falaki
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1