هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

الرئيسيةالرئيسية  PortalPortal  جستجوجستجو  أحدث الصورأحدث الصور  ثبت نامثبت نام  ورود  

کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر

+11
yasamiin
amin
بهاره
hobbelma7boob's brother
Ali
الهام
MajidDiab
meysam-r
دلارام
SaSaN
nAvId
15 مشترك
رفتن به صفحه : الصفحة السابقة  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  الصفحة التالية
نويسندهپيام
hobbelma7boob's brother
میزبان
میزبان
hobbelma7boob's brother

تعداد پستها : 288
Registration date : 2008-01-22

کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Empty
پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالجمعة فبراير 22, 2008 4:46 am

nAvId نوشته است:
hobbelma7boob's brother نوشته است:
چگونه آي پي خود را عوض كنيم

الف) درباره

در این مقاله سعی میکنم بتون یاد بدم چه جوری IP خودتون را با یه IP دیگه از همون Range عوض کنین. هر موقع که به اینترنت وصل میشین، پروتکل DHCP به شما یه IP تخصیص میده. عوض کردن این IP کار چندان سختی نیست و البته میتونه مفید هم باشه! موقعی که شما تحت حمله DDoS هستین یا وقتی که میخواین تمامی درخواستها به یه وب سرور رو به طرف خودتون Redirect کنین یا فرضاً وقتی که IP شما بسته شده و میخواین به جای اون از یه IP دیگه در Range خودتون استفاده کنین و یا ... به تغییر دادن IP احتیاج پیدا میکنین.

ب) اطلاعات مورد نیاز
قبل از اینکه شما بتونین IP خودتون رو عوض کنین، باید یه سری اطلاعات جمع کنین. این اطلاعات عبارتند از : محدوده IP شما، Subnet Mask، مدخل (Gateway) پیش گزیده، سرور DHCP و سرورهای DNS

1. به دست اوردن محدوده IP : بدست اوردن IP Range اصلاً سخت نیست! فرض کنید IP شما 24.193.110.255 باشه. شما میتونین به طور مشخص از محدوده زیر برای IP جدید خودتون انتخاب کنین :

24.193.110.1 < [آی پی جدید] < 24.193.110.255

امیدوارمیم بلد باشین IP خودتونو بدست بیارین!!

2. به دست اوردن Subnet Mask، مدخل، سرور DHCP و DNS : به دست اوردن اینها هم ساده‌س! یه خط فرمان DOS باز کنین و توش تایپ کنین ipconfig /all شما حالا باید بتونین یه چیزی شبیه به این ببینین :

Host Name . . . . . . . . . . . . : My Computer Name Here
Primary Dns Suffix . . . . . . . :
Node Type . . . . . . . . . . . . : Unknown
IP Routing Enabled. . . . . . . . : No
WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No

Ethernet adapter Local Area Connection:

Connection-specific DNS Suffix . : xxxx.xx.x
Description . . . . . . . . . . . : NETGEAR FA310TX Fast Ethernet Adapter (NGRPCI)
Physical Address. . . . . . . . . : XX-XX-XX-XX-XX-XX
Dhcp Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
IP Address. . . . . . . . . . . . : 24.xxx.xxx.xx
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.240.0
Default Gateway . . . . . . . . . : 24.xxx.xxx.x
DHCP Server . . . . . . . . . . . : 24.xx.xxx.xx
DNS Servers . . . . . . . . . . . : 24.xx.xxx.xxx
24.xx.xxx.xx
24.xx.xxx.xxx
Lease Obtained. . . . . . . . . . : Monday, January 20, 2003 4:44:08 PM
Lease Expires . . . . . . . . . . : Tuesday, January 21, 2003 3:43:16 AM

خوب! این تموم اطلاعاتی بود که نیاز داشتین. بهتره اون خط فرمان DOS رو باز نگه دارین یا اینکه اطلاعاتش رو کپی کنین. (برای کپی کردن، متن رو انتخاب کنین و یکبار روش کلیک کنین)

3. عوض کردن IP : برای عوض کردن IP خودتون، اول باید یه IP انتخاب کنین (یادتون نره که تو محدوده باشه!) به نظر من بهتره اول مطمئن بشین که این IP جدید مُرده! (همون Dead) بلدین که چطوری؟ این IP رو پینگ کنین و اگه Time Out داد مطمئن باشین که میشه ازش استفاده کرد. حالا در Control Panel برید به Network Connections و روی Connection فعال دابل کلیک کنین. دکمه Properties رو بزنین و برید به برگه Networking. حالا (Internet Protocol (TCP/IP رو انتخاب کنین و دکمه Properties رو بزنین. در پنجره جدیدی که باز شده، قسمتهای Use the following IP address و Use the following DNS server addresses رو با توجه به اطلاعاتی که در قسمت 2 به دست اوردین پر کنین. در قسمت اول، IP ای رو که انتخاب کردید (IP جدید) و در قسمت دوم، آدرس DNS Server رو وارد کنین. حالا تغییرات رو ثبت و تأیید کنین. فقط یه تست کوچیک مونده! در مرورگر خودتون، آدرس یه سایت رو وارد کنین. اگه صفحه سایت اومد، بدونین که با IP جدید دارین کار میکنین. برای اینکه مطمئن بشین که تغییرات اعمال شدن، دوباره در خط فرمان DOS تایپ کنین ip config /all اگه پس از اجرای این دستور، IP و DNS جدید رو دیدید، بدونین که درست عمل کردید.

ج) حملات DDoS و DoS

اگه فایروال شما نشون بده که شما تحت یه حمله DDoS هستین، این معمولاً موقعیه که شما دارید از طرف یک یا چند تا IP از طریق UDP مورد حمله قرار میگیرین. در این حالت شما میتونین با استفاده از روش "عوض کردن IP" که در بالا توضیح داده شد، از خودتون محافظت کنین.

د) وب سرورها و سرویس های دیگه

اگه شما میدونین که در محدوده IP شما یه وب سرور قرار داره، میتونین IP اون رو بدزدین و خودتون یه وب سرور بشین! به این ترتیب هر درخواست DNS ای که برای اون IP ارسال بشه، به شما Redirect میشه و به جای اون سایت، صفحه شما نشون داده میشه!

البته دزدیدن IP معمولاً کار درستی نیست! چون ممکنه به بستن حساب شما منجر بشه Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Suspect

موفق باشید Wink
lol! lol! lol! lol! lol! study study study study study

ممنونم علی آقا ... بابت مسائلی که در مورد هک گفتی ...
هک و هک کردن ، خیلی بحث های جدی هستن ...
و همینطور مبارزه با اون ...
حملات DOS و DDOS هم خیلی خطرناک هستن ... حتی خود هکرها هم از این حملات در امان نیستن ...

خب ...
علی آقا ... همه چیز رو گفتی ... جز اینکه اون اطلاعات اولیه رو چطوری به دست بیاریم ...

برای اجرای خط فرمان DOS اینطوری عمل کنین :
وارد منوی start بشین ... Run رو بزنین ... (به جای این کار میتونین از کلیدهای ترکیبی Win + R استفاده کنین) ...
عبارت cmd رو (که مخفف عبارت Command promt هست) ... این همون خط فرمانه ...
دستورات رو توی این خط فرمان میشه تایپ کرد که براتون انجام بده ...
فرمانها خیلی زیاد هستن ... خیلی خیلی زیاد ...

برای به دست آوردن اون اطلاعاتی که علی آقا فرمودن ، نظیر محدوده IP شما، Subnet Mask، مدخل (Gateway) پیش گزیده ، یه کار خیلی ساده انجام میدین ...
از این طریق ، آی پی خودتون رو هم میتونین به دست بیازین ...
توی خط فرمان (همونی که چند خط پیش معرفی کردم) ، این دستور رو تایپ کنین ...
ipconfig
و اینتر رو بزنین ...
اطلاعات مورد نظر ، براتون ظاهر میشه ...

بحث هک و این جور چیزا خیلی مفصله ... فکر نکنم به این سادگی ها بشه بیان کرد که چطوری فلان کارو میکنن و مثلا فلان کار به چه درد میخوره و ...

من الان فقط خواستم طریقه به دست آوردن آی پی و اون اطلاعات اولیه دیگه رو گفته باشم ... Wink

ممنونم علی آقا ... sunny

نوید آقا خیلی ممنون از اینکه گفتی چطوری وارد DOS بشیم چون من اصلا یادم رفته بود Very Happy lol!
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
hobbelma7boob's brother
میزبان
میزبان
hobbelma7boob's brother

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالجمعة فبراير 22, 2008 4:50 am

الهام نوشته است:
نوید جان ممنون از مطلبت I love you

راستش من میخوام پارتیشن بندی کنم اما نمی دونم باید چجوری شروع کنم و کلا نمی دونم باید چیکار کنم

میشه راهنماییم کنی Embarassed

سلام الهام جان. من نمی دونم بلدی Winodows XP رو نصب کنی؟ البته از راه BIOS می گمااااااااا. اگر از اون راه بلد باشید از همون جا هم می تونید بدونه برنامه و فقط با سی دی Windows XP پارتیشن بندی کنید اگر بلد هستید از این راه Winodws نصب کنید بهم بگید تا بگم چطوری میشه از این راه پارتیشن بندی کرد Wink

lol! lol! lol! lol! lol! afro afro lol! lol! lol! lol! lol!
الهام
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
الهام

تعداد پستها : 2828
Registration date : 2007-12-02

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالجمعة فبراير 22, 2008 4:56 am

آره بلدم ویندوز ایکس پی نصب کنم....
http://toradoostdaram.blogfa.com
دلارام
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
دلارام

تعداد پستها : 4639

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالجمعة فبراير 22, 2008 6:09 am

دستت درد نکنه نوید جان
ایشاا... خدا هیچ کس رو محتاج برادر بدجنس نکنه Mad Mad
خدا کنه بتونم درست انجام بدم، حالش بگیره اساسی Twisted Evil Twisted Evil
دست و پات درد نکنه lol!
hobbelma7boob's brother
میزبان
میزبان
hobbelma7boob's brother

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالجمعة فبراير 22, 2008 12:50 pm

الهام نوشته است:
آره بلدم ویندوز ایکس پی نصب کنم....

من تاکیدم بر این بود که آیا ویندوز رو از راه Bios هم بلد هستید بریزید یا نه فقط از داخل خود ویندوز می تونید نصب کنید؟
الهام
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
الهام

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالجمعة فبراير 22, 2008 1:17 pm

بله از راهbios میتونم نصب کنم
hobbelma7boob's brother
میزبان
میزبان
hobbelma7boob's brother

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالجمعة فبراير 22, 2008 2:33 pm

الهام نوشته است:

پس خوبه کارت راحت تره ولی یه ذره بهم وقت بده که من متن رو در Word تایپ کنم و برات بذارم. ولی تصویر نمی تونم بذارم آخه برنامه Virtual PC رو ندارم که بتونم برات محیطشو شبیه سازی کنم Mad ولی سعی می کنم طوری توضیح بدم که انشاا... بتونی متوجه بشی Wink

lol! lol! lol! afro afro study study study
hobbelma7boob's brother
میزبان
میزبان
hobbelma7boob's brother

پستعنوان: نفوذ به ويندوز ايكس پي   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالجمعة فبراير 22, 2008 2:41 pm

نفوذ به ويندوز ايكس پي

يکي از مشکلات ويندوز xp راه نفوذ به آن در صورت فراموش کردن password مي باشد .

همانطور که همه شما مي دانيد xp امکان جالب switch user را دارد که مي توان محيط را براي کار user هاي مختلف فراهم کرد.

.حالا اگر شما اين password را فراموش کنيد چاره چيست؟

در اين حالت چند راه نفوذ هست و آن اين است که در هنگام ظاهر شدن منوي کاربران در ابتدا:

دو بار کليدهايALT+CTRL+ DELETE را فشار دهيد سپس در قسمت نام کلمه administrator را تايپ کرده و قسمت password را خالي بگذاريد و Ok را بزنيد در اين حال وارد سيستم مي شويد.

2.حال اگر در هنگام نصب ويندوز Xp برايAdmin پسورد گذاشته باشند چه كار كنيم؟

براي اين كار قبل يا هنگام بالا آمدن ويندوز كليد F8 را زده سپس بسته به نوع نياز خود بكي از گزينه هاي Safe Mode را انتخاب كنيد.

بعد از وارد شدن به ويندوز در منو Start كليك كنيد سپس گزينه RUN را انتخاب كرده ودر جاي خالي
عبارت Control userpasswords2 را تايپ كنيد.

پنجره باز شده داراي 2 TAB به نام هايUsers & Advanced مي باشد.

TAB Users را انتخاب كرده و تيك گزينه:User must enter a username and password to use this computer را برداريد

با برداشتن تيك اين گزينه ديگر هنگام ورود به ويندوز از شما پسورد گرفته نمي شود.

حالا با استفاده از گزينه Add مي توان نام كاربري را به آن اضافه و با استفاده از گزينه Remove مي توان نام كاربري را حذف كرد.

همچنين با استفاده از گزينه Properties مي توان ميزان دسترسي كاربران به ويندوز را تعيين كرد.
الهام
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
الهام

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالأحد فبراير 24, 2008 2:25 pm

الهام نوشته است:

پس خوبه کارت راحت تره ولی یه ذره بهم وقت بده که من متن رو در Word تایپ کنم و برات بذارم. ولی تصویر نمی تونم بذارم آخه برنامه Virtual PC رو ندارم که بتونم برات محیطشو شبیه سازی کنم Mad ولی سعی می کنم طوری توضیح بدم که انشاا... بتونی متوجه بشی Wink

ممنون علی جان

راستی من پارتیشن بندی با مجیک رو می خوام...در ضمن می خوام تا جایی که ممکنه اطلاعاتم پاک نشه....

flower
hobbelma7boob's brother
میزبان
میزبان
hobbelma7boob's brother

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالأحد فبراير 24, 2008 2:37 pm

الهام نوشته است:
الهام نوشته است:

ممنون علی جان

راستی من پارتیشن بندی با مجیک رو می خوام...در ضمن می خوام تا جایی که ممکنه اطلاعاتم پاک نشه....

flower

پس اگر اون جوری می خوای که نمیشه یعنی پارتیشن بندی با مجیک چون من اصلا بلد نیستم باهاش کار کنم و فکر نکنم که بتونی اطلاعاتت رو نگه داری در صورتی که می خوای پارتیشن بندی کنی. ولی سعی خودمو می کنم ببینم می تونم کاری بکنم یا نه
hobbelma7boob's brother
میزبان
میزبان
hobbelma7boob's brother

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالأحد فبراير 24, 2008 2:46 pm

سلام الهام جان. ببین این مطلبی که گذاشتم کمکت می کنه یا نه. اگر کمکت کنه که خدا رو شکر خیلی خوشحال می شم ولی اگر نفهمیدی بهم بگو ببینم چی کار می تونم بکنم. البته من خودم این مطلب رو نخوندم و اصلا نمی دونم قشنگ توضیح داده که چه کار کنی یا نه Very Happy Shocked silent pale
موفق باشی Wink

کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 51SF8HRR2KL._AA280_

روش کار با برنامه Partition Magic

برنامه Partition Magic يكي از بهترين برنامه هاي پارتيشن بندي است که بنا به ادعاي سازندگانش برنامه استاندارد پارتيشن بندي محسوب ميشه.
يه راست ميرم سر اصل موضوع:
اصلا پارتيشن مجيک به چه درد ميخوره؟
1- جايگزيني بسيار عالي براي برنامه Fdisk ماکروسافت که تحت داس اجرا ميشه.
2- قابليت تغير اندازه پارتيشن ها بدون از دست دادن اطلاعات داخل اونها.
3- چسباندن چندين پارتيشن به يکديگر و يا تبديل يک پارتيشن به چند پارتيشن.
4- فرمت کردن و پارتيشن بندي در کمتر از 1 سوت و نيم (تقريبا نصف سه سوت)
5- خيلي کارهاي ديگه...
6- و غيره...
7- ...
چه کسايي ميتونن با Partition Magic کار کنن؟
اولا اين رو بدونيد که درسته که اين برنامه يک برنامه کاملا حرفه اي است، ولي اينقدر کارکردن باهاش راحته که همه ميتونن ازش استفاده کنند. افراد با آي کيو حدود گل کلم به بالا ميتونن از اين برنامه استفاده کنن.
ولي اين رو هم بدونيد که اين برنامه ميتونه اينقدر خطرناک باشه که کل اطلاعات هارد ديسک شما رو از بين ببره. پس با دقت باهاش کار کنيد و کاري رو که مطمئن نيستيد چيه انجام ندين.

اصلا پارتيشن چي هست؟
اي بابا، نشد ديگه!
پارتيشن در لغت به معني تقسيم کردن و مجزا کردنه. درست مثل پارتيشن توي ساختمونها و اداره ها که يه قسمت رو از قسمت ديگه جدا ميکنه، توي هارد ديسک کامپيوتر هم ميشه قسمتهاي مجزايي ساخت که اطلاعات داخل اونها از يکديگه جدا باشن.
حتي ميشه نوع ذخيره فايلها در هر پارتيشن مجزا باشه.(اينو بعدا توضيح ميدم)
از مزاياي چندين پارتيشن داشتن اينه که اگه اطلاعات يک پارتيشن در اثر ويروس و يا به علت سهل انگار از بين بره، اطلاعات بقيه پارتيشنها باقي ميمونه.
ديگه اينکه ميشه چندين سيستم عامل روي يک کامپيوتر داشت. مثلا خيليها ويندوز XP و ويندوز 98 يا ME رو باهم دارند.
File Systemهاي مختلف:
فرض کنيد که توي خونه يک کمد دارين که سه تا کشو داره. هر کشو هم مال يک نفره. هر کسي يکجوري وسايلش رو داخل کشو قرار ميده. يکي وسايل رو مرتب کنار هم ميچينه. يکي وسايلش رو مرتب پشت سر هم داخل کشو چيده و هر چيزي معلومه کجا قرار داره. يکي هم وسايلش رو درهم ريخته داخل کشو. يکي هم کشوهاش خالي و مرتبه و تمام وسايلش رو ريخته وسط اطاق!
طريقه چيدن وسايل داخل کشو رو ميشه به سيستم مديريت فايل در هارد ديسک تشبيه کرد. شما اطلاعاتتون رو بر روي هارد داخل فايلها و شاخه هاي مختلف ذخيره ميکنيد. اين فايلها در جاهاي مختلف هارد ذخيره ميشن و شما ممکنه چندتايي از فايلها رو پاک کنيد و مجدد فايل جديد جاي اونها بريزيد. اين وظيفه File System هست که به ويندوز بگه کجاي هارد خالي هست و اطلاعات رو کجا ذخيره کنه و فايلي که ميخواهيد پاک کنيد از کجاي هارد ديسک پيدا کنه.

File System هاي مختلفي وجود داره که مهمترينهاش رو توضيح ميدم.
1- FAT يا File Allocation Table سيستمي بود که از زمان داس مورد استفاده بود و به FAT 16 مشهور بود. اين سيستم که هنوز هم ويندوزهاي مختلف ميشناسنش و اطلاعات داخلش رو نشون ميدن، در زمان خودش خيلي خوب بود. ولي بعدها که هارد ديسکهاي ظرفيت بالا به بازار اومد. ديگه نميتونست مديريت مناسبي براي حجمهاي بالا ارايه کنه. از محدوديتي كه FAT 16 داشت اين بود كه نميشد پارتيشنهايي بزرگتر از 2 گيگابايت داشت. به همين خاطر از ويندوز 98 به بعد، يك سيستم ديگه اومد به نام FAT 32.

2- FAT 32، كه نسخه تكميل شده FAT16 است، با ويندوز 98 به بازار اومد و خيلي از اشكالات FAT16 رو از بين برد. FAT 32 ميتونه پارتيشنهايي به بزرگي 2 ترابايت ( 2000 گيگابايت) داشته باشه ولي هنوز محدوديت حجم فايل وجود داره. يعني حداكثر اندازه يك فايل ميتونه 4 گيگابايت باشه. اين فايل سيستم رو هنوز تمامي سيستم عاملهاي ماكروسافت (البته از ويندوز 98 به بالا) ميشناسن.

3- NTFS يا New Technology File System كه با ويندوز NT به بازار اومد و ميتونست اشكالات FAT يا FAT32 را براي هاردهاي بزرگ پوشش بده و به عنوان يك فايل سيستم براي هاردهاي ظرفيت بالا و هاردهاي سرورها شد. از خصوصيات اين فايل سيستم ميشه به عدم محدوديت اندازه فايل و پارتيشن و جلوگيري از نوشتن اطلاعات بر روي نقاط معيوب هاردديسك (Bad Sector)، قابليت رمزگذاري بر روي اطلاعات و محدود كردن دسترسي بر اساس كاربر اشاره كرد. پارتيشنهايي كه از اين فايل سيستم استفاده ميكنن رو فقط ميشه توي ويندوزهاي NT، 2000، XP و NET. استفاده كرد. يعني در ويندوز 98 يا ME نميتونيد اطلاعات داخل اونها رو بخونيد يا بنويسيد. (البته برنامه هاي كمكي براي اين كار وجود داره)

4- Linux Ex2/ Ex3 دو فايل سيستم معروف لينوكس هستند كه به صورت پيش فرض در نسخه‌هاي مختلف لينوكس استفاده ميشه. اگر تا بحال فقط از ويندوز استفاده كردين احتمالا اين فايل سيستم رو تا به حال نديدين. خصوصيت بارز اون امكان داشتن پارتيشن تا اندازه 4 ترا بايت (4000 گيگابايت) و قابليت بازيابي بسيار بالاي اطلاعات است. هيچكدام از سيستمهاي عامل ماكروسافت تا به حال امكان استفاده از پارتيشنهاي لينوكس رو در اختيار نگذاشتن، يعني اطلاعات داخل اونها رو نميشه (البته نرم افزارهاي خاصي براي اين كار هست) خواند و نوشت.

5- انواع ديگر: فايل سيستمها به همين تعداد محدود نميشن. تقريبا هر سيستم عاملي براي خودش يك فايل سيستم مجزا داره، مثلا Novel يا Os/2 هر كدوم فايل سيستم خودشون رو دارن ولي كسي كه با ويندوز كار ميكنه، كمتر با اونها سر و كار داره.

انواع پارتيشن‌ها:

به طور كلي در يك تقسيم بندي ديگه ميشه پارتيشنها رو به 3 دسته تقسيم كرد:
1- Primary كه معمولا پارتيشن اصلي و اوليه محسوب ميشه براي اينكه سيستم‌عاملهاي ماكروسافت (منظورم انواع Dos و Windows است) بتونن اجرا (Boot) بشن لازمه كه حداقل يك پارتيشن از اين نوع وجود داشته باشه و اسم اون هم C باشه. ممكنه شما هم ويندوز را توي پارتيشن ديگري نصب كرده باشين، ولي حتما بايد يك پارتيشن Primary داشته باشين كه اسمش هم C باشه. ويندوز توي اين پارتيشن يك سري فايل سيستمي ميريزه كه اگه نباشه ويندوز اجرا نميشه. (مثلا توي ويندوز XP فايلهاي Boot.ini, NTDETECT.COM از فايلهاي سيستمي هستند كه توي پارتيشن C ريخته ميشن)

2- Extended در اصل اين نوع پارتيشن خودش يك جور پارتيشن Primary محسوب ميشه كه به عنوان يك ظرف براي پارتيشن‌هاي Logical به كار ميرن. اگه هارد ديسك شما بيشتر از يك پارتيشن داشته باشه، حتما يكي از اين پارتيشنها داره. (توي برنامه پارتيشن مجيك با رنگ آبي آسماني نشون داده شده.)

3- Logical وقتي بخواهيم بيش از يك پارتيشن داشته باشيم، بايد بعد از پارتيشن اصلي (Primary) يك پارتيشن Extended داشته باشيم و داخل اون رو ميتونيم به هر تعداد پارتيشن كه بخواهيم تقسيم كنيم. معمولا پارتيشنهاي D , E و .. كه همه دارند از اين نوعه. البته نوع File System اين پارتيشنها ميتونه متفاوت باشه و مثلا يك پارتيشن Logical از نوع Fat32 و يكي از نوع NTFS داشت. (همونطور كه در شكل نقشه ديسك پايين مي‌بينيد.)

آتيش کردن برنامه.
اولش که برنامه رو نصب کنيد. (اين يکي رو ديگه شرمنده نميشه لينک داد دانلود کنيد، چون هم پوليه هم حجم دانلودش حداقل 30 مگ ميشه. از روي يک سي دي پيداش کنيد و نصبش کنيد. وقتي آتيش کنيدش يه صفحه جمع و جور باز ميشه که سه قسمت مهم داره.
1- نقشه ديسک
2- صفحه کنترل
3- دکمه هاي اجرايي

نماي كلي نرم افزار و قسمتهاي مختلف آن

1- نقشه ديسک، يک نماي کلي از هارد ديسک شما نشون ميده، با يک نگاه ميتونيد بگين که هر پاريتيشن چقدر جا گرفته و از چه سيستمي (File System) استفاده ميکنه. به عنوان مثال يک نگاه به نقشه هارد ديسک من بندازين. همونطور که ديده ميشه، من چهارتا پارتيشن دارم. اولي که C هست و اسمش رو هم OS گذاشتم، چون صفحه کوچيک بوده حجمش رو نشون نداده،

نقشه ديسك نشانگر نوع پارتيشنها و حجم اونهاست.

اطلاعات هر پارتيشن با نگاه داشتن ماوس بر روي آن ديده ميشه

کافيه ماوس رو روي هر کدوم از پارتيشن هاي نشون داده شده ببرين تا تمامي اطلاعاتش رو نشونتون بده.
رنگها توي اين برنامه خيلي مهم هستند، اگه به راهنماي رنگهاي پايين صفحه يه نگاه بکنيد، خيلي ساده ميتونيد نوع پارتيشنها رو تشخيص بدين. همونطور که توي شکل بالا هم ديده ميشه، پارتيشن اول من که اسمش رو گذاشتم OS، از نوع FAT32 هست.
پارتيشن بعدي که D هست و اسمش DOCS هست هم از نوع FAT32 است ولي پارتيشن بعدي که E است از نوع NTFS است. اگه دقت کنيد پارتيشن دوم و سوم در يک مستطيل آبي رنگ احاطه شدن، اين يعني که اونها از نوع Extended هستند. و بالاخره پارتيشن آخري هم مال لينوکسه و از سيستم Ext3 استفاده ميکنه.

اون قسمتهايي توي هر پارتيشن که با رنگ کرم رنگ پر شده، نشون دهنده درصد پر شدن اون پارتيشنه، يعني اطلاعات داخل اون پارتيشن اينقدر جا گرفته.

حالا كه به اندازه كافي از در و ديوار حرف زديم بهتره بريم سراغ كار اصلي، يعني داغون كردن هارد

تغيير اندازه دادن يك پارتيشن: راحت ترين كاري كه پارتيشن مجيك انجام ميده تغير اندازه دادن يك پارتشن است. (البته تغيير اندازه پارتيشن Primary و اون پارتيشني كه روش ويندوز نصب كردين يك كم سخت تره.) براي اين كار كافيه روي پارتيشني كه ميخواهين تغير اندازه بدهيدش، راست كليك كنيد و از منوي باز شده گزينه Resize / Move رو انتخاب كنيد. از كادري كه باز ميشه ميتونيد اندازه جديد پارتيشن رو انتخاب كنيد.
توي اين كادر چند قسمت مهم وجود داره:
1- Free Space Before كه ميزان فضاي خالي قبل از پارتيشن رو نشون ميده. اگه بخواهيد پارتينش رو جابجا كنيد، اين مقدار تغير ميكنه در غير اين صورت مقدار صفر بايد باقي بمونه.
2- New Size اندازه جديدي است كه ميخواهيد پارتيشن پيدا كند. اين مقدار رو نميتونيد از مقدار فضاي اشغال شده هارد كوچكتر در نظر بگيريد. (قسمت مشخص شده با سبز تيره)
3- Free Space After ميزان فضايي كه ميخواهيد بعد از اين پارتيشن خالي بماند
4- Cluster Size رو تغيير ندهيد.

تشكيل يك پارتيشن جديد: اين برنامه خيلي راحت‌تر و سريعتر از برنامه‌اي مثل Fdisk پارتيشنهاي جديد تشكيل ميده، براي همين خيلي از كساني كه ميخواهند سريعتر پارتيشن بندي كنند، همه عمليات تشكيل پارتيشنهاي جديد رو با اين برنامه انجام ميدهند. براي اين كار كافيه يك جاي خالي هارد ديسك كه در نقشه ديسك با رنگ خاكستري تيره نشون داده ميشه، راست كليك كرده و گزينه Create رو انتخاب كنيد.
توي كادر جديدي كه باز ميشه، ميتونيد مشخصات پارتيشن جديد رو انتخاب كنيد. تنظيماتش به قرار زير است:
1- Create as كه مشخص ميكنه چه نوع پارتيشني ميخواهيد بسازيد. (Primary يا Logical يا Extended)
2- Partition Type كه نوع File System رو انتخاب ميكنه
3- Label كه اگه دوست داشته باشيد ميتونيد يك اسم براي پارتيشن انتخاب كنيد. (اين مورد اختياري است)
4- Size كه اندازه پارتيشن جديد رو انتخاب ميكنيد. (ميشه در قسمت Percent هم درصد اشغال فضاي هارد رو توسط اين پارتيشن جديد كه قراره ساخته بشه مشخص كرد).

موارد ديگري هم هست ولي چون زياد استفاده نميشه توضيح نميدم.

پارتيشن بندي يك هارد كاملا خالي از اول:
ميخواهيم يك هارد 40 گيگابايتي خالي رو پارتيشن بندي كنيم.
1- ابتدا با راست كليك كردن بر روي نوار خاكستري و انتخاب گزينه Create و انتخاب كردن گزينه‌ها همانند زير پارتيشن Primary ميسازيم كه حجمش 25 درصد حجم كل هارد باشد. تنظيمات: Create as: Primary، Partition Type: Fat32، Label:Win، Percent of allocated Space:25%) دقت كنيد كه در هنگام ساختن پارتيشن، كافي است يكي از گزينه‌هاي حجم درخواستي يا درصد را پر كنيم. در مثال بالا ما با انتخاب 25 درصد، در اصل يك چهارم حجم هارد را به پارتيشن اوليه اختصاص داديم.

2- در مرحله دوم بايد يك پارتيشن از نوع Extended بسازيم كه كل فضاي باقيمانده هارد رو اشغال كنه. چون همونطور كه قبلا گفتيم، پارتيشنهاي Extended در اصل براي نگهداري پارتيشنهاي Logical ساخته ميشن.
پس مجدد در فضاي خالي نوار خاكستري (كه الان يك چهارم سمت چپش رو فضاي پارتيشن C اشغال كرده) راست كليك كنيد و Crearte رو انتخاب كنيد. فقط كافيه Partition Type رو روي Extended بگذاريد و اندازه اون رو 100 درصد انتخاب كنيد. (چون ميخواهيم كل فضاي باقي مونده رو به پارتيشن Extended اختصاص بده.)

3- داخل پارتيشن Extended كه الان ساخته شده (كادر آبي آسماني) راست كليك كرده و Create رو انتخاب ميكنيم. با انتخاب Logical براي Create as و Fat32 براي Partition Type و تايپ كردن 10000 در كادر Size يك پارتيشن 10 گيگابايتي از نوع Fat32 تشكيل ميدهيم.

4- مرحله بالا رو مجددا انجام ميدهيم.

5- مرحله فوق رو مجدد تكرار ميكنيم. با اين تفاوت كه در جاي Size عددي تايپ نكرده و در قسمت Percent مقدار 100 رو تايپ ميكنيم. بدين صورت يك پارتيشن با ميزان فضاي باقي مانده از 2 پارتيشن قبلي تشكيل ميشود.

6- بعد از انجام شدن همه اين عمليات، كافي است براي اجرا شدن اين تغييرات بر روي دكمه Apply در قسمت سمت چپ و پايين صفحه قرار دارد كليك كنيد. بعد از تاييد اينكه آيا ميخواهيد عمليات انجام شود، كليه اين كارها با سرعت انجام ميشود. (گاهي اوقات يك پارتيشن در حال استفاده است و برنامه از شما ميپرسد كه كامپيوتر را ريست كند و عمليات را انجام دهد، كه در اينجور مواقع اگر مطمئن هستيد كه پارتيشن بندي به درستي انجام شده است، قبول كنيد تا بقيه كارها بطور خودكار انجام شود.)

توجه: در هر مرحله از كار كه به نظرتان اندازه پارتيشن يا تنظيمات مناسب نيامد، با كليك كردن بر روي دكمه Undo از عمل قبلي صرف نظر كرده و عمل جديدي انجام دهيد. دقت كنيد كه اگر بطور مثال يك پارتيشن جديد ساخته و حجم آن را 10 گيگابايت در نظر گرفته باشيد و بعد نظرتان تغير كند و بخواهيد سايز آن را به 12 گيگابايت تغير دهيد، نبايد آن پارتيشن را Resize كنيد، زيرا در اين صورت پارتيشن مجيك يكبار پارتيشني 10 گيگي ساخته و سپس آن را به اندازه 12 گيگابايت تغيير اندازه ميدهد.

توجه اگه نميدونيد دارين چيكار ميكنيد اصلا به اين برنامه دست نزنيد، چون ممكنه تمام اطلاعات داخل هارد ديسكتون از بين بره.
nAvId
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
nAvId

تعداد پستها : 2240
Registration date : 2007-12-04

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالإثنين فبراير 25, 2008 9:02 pm

nAvId نوشته است:
چگونه آي پي خود را عوض كنيم

الف) درباره

در این مقاله سعی میکنم بتون یاد بدم چه جوری IP خودتون را با یه IP دیگه از همون Range عوض کنین. هر موقع که به اینترنت وصل میشین، پروتکل DHCP به شما یه IP تخصیص میده. عوض کردن این IP کار چندان سختی نیست و البته میتونه مفید هم باشه! موقعی که شما تحت حمله DDoS هستین یا وقتی که میخواین تمامی درخواستها به یه وب سرور رو به طرف خودتون Redirect کنین یا فرضاً وقتی که IP شما بسته شده و میخواین به جای اون از یه IP دیگه در Range خودتون استفاده کنین و یا ... به تغییر دادن IP احتیاج پیدا میکنین.

ب) اطلاعات مورد نیاز
قبل از اینکه شما بتونین IP خودتون رو عوض کنین، باید یه سری اطلاعات جمع کنین. این اطلاعات عبارتند از : محدوده IP شما، Subnet Mask، مدخل (Gateway) پیش گزیده، سرور DHCP و سرورهای DNS

1. به دست اوردن محدوده IP : بدست اوردن IP Range اصلاً سخت نیست! فرض کنید IP شما 24.193.110.255 باشه. شما میتونین به طور مشخص از محدوده زیر برای IP جدید خودتون انتخاب کنین :

24.193.110.1 < [آی پی جدید] < 24.193.110.255

امیدوارمیم بلد باشین IP خودتونو بدست بیارین!!

2. به دست اوردن Subnet Mask، مدخل، سرور DHCP و DNS : به دست اوردن اینها هم ساده‌س! یه خط فرمان DOS باز کنین و توش تایپ کنین ipconfig /all شما حالا باید بتونین یه چیزی شبیه به این ببینین :

Host Name . . . . . . . . . . . . : My Computer Name Here
Primary Dns Suffix . . . . . . . :
Node Type . . . . . . . . . . . . : Unknown
IP Routing Enabled. . . . . . . . : No
WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No

Ethernet adapter Local Area Connection:

Connection-specific DNS Suffix . : xxxx.xx.x
Description . . . . . . . . . . . : NETGEAR FA310TX Fast Ethernet Adapter (NGRPCI)
Physical Address. . . . . . . . . : XX-XX-XX-XX-XX-XX
Dhcp Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
IP Address. . . . . . . . . . . . : 24.xxx.xxx.xx
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.240.0
Default Gateway . . . . . . . . . : 24.xxx.xxx.x
DHCP Server . . . . . . . . . . . : 24.xx.xxx.xx
DNS Servers . . . . . . . . . . . : 24.xx.xxx.xxx
24.xx.xxx.xx
24.xx.xxx.xxx
Lease Obtained. . . . . . . . . . : Monday, January 20, 2003 4:44:08 PM
Lease Expires . . . . . . . . . . : Tuesday, January 21, 2003 3:43:16 AM

خوب! این تموم اطلاعاتی بود که نیاز داشتین. بهتره اون خط فرمان DOS رو باز نگه دارین یا اینکه اطلاعاتش رو کپی کنین. (برای کپی کردن، متن رو انتخاب کنین و یکبار روش کلیک کنین)

3. عوض کردن IP : برای عوض کردن IP خودتون، اول باید یه IP انتخاب کنین (یادتون نره که تو محدوده باشه!) به نظر من بهتره اول مطمئن بشین که این IP جدید مُرده! (همون Dead) بلدین که چطوری؟ این IP رو پینگ کنین و اگه Time Out داد مطمئن باشین که میشه ازش استفاده کرد. حالا در Control Panel برید به Network Connections و روی Connection فعال دابل کلیک کنین. دکمه Properties رو بزنین و برید به برگه Networking. حالا (Internet Protocol (TCP/IP رو انتخاب کنین و دکمه Properties رو بزنین. در پنجره جدیدی که باز شده، قسمتهای Use the following IP address و Use the following DNS server addresses رو با توجه به اطلاعاتی که در قسمت 2 به دست اوردین پر کنین. در قسمت اول، IP ای رو که انتخاب کردید (IP جدید) و در قسمت دوم، آدرس DNS Server رو وارد کنین. حالا تغییرات رو ثبت و تأیید کنین. فقط یه تست کوچیک مونده! در مرورگر خودتون، آدرس یه سایت رو وارد کنین. اگه صفحه سایت اومد، بدونین که با IP جدید دارین کار میکنین. برای اینکه مطمئن بشین که تغییرات اعمال شدن، دوباره در خط فرمان DOS تایپ کنین ip config /all اگه پس از اجرای این دستور، IP و DNS جدید رو دیدید، بدونین که درست عمل کردید.

ج) حملات DDoS و DoS

اگه فایروال شما نشون بده که شما تحت یه حمله DDoS هستین، این معمولاً موقعیه که شما دارید از طرف یک یا چند تا IP از طریق UDP مورد حمله قرار میگیرین. در این حالت شما میتونین با استفاده از روش "عوض کردن IP" که در بالا توضیح داده شد، از خودتون محافظت کنین.

د) وب سرورها و سرویس های دیگه

اگه شما میدونین که در محدوده IP شما یه وب سرور قرار داره، میتونین IP اون رو بدزدین و خودتون یه وب سرور بشین! به این ترتیب هر درخواست DNS ای که برای اون IP ارسال بشه، به شما Redirect میشه و به جای اون سایت، صفحه شما نشون داده میشه!

البته دزدیدن IP معمولاً کار درستی نیست! چون ممکنه به بستن حساب شما منجر بشه Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Suspect

موفق باشید Wink
lol! lol! lol! lol! lol! study study study study study

ممنونم علی آقا ... بابت مسائلی که در مورد هک گفتی ...
هک و هک کردن ، خیلی بحث های جدی هستن ...
و همینطور مبارزه با اون ...
حملات DOS و DDOS هم خیلی خطرناک هستن ... حتی خود هکرها هم از این حملات در امان نیستن ...

خب ...
علی آقا ... همه چیز رو گفتی ... جز اینکه اون اطلاعات اولیه رو چطوری به دست بیاریم ...

برای اجرای خط فرمان DOS اینطوری عمل کنین :
وارد منوی start بشین ... Run رو بزنین ... (به جای این کار میتونین از کلیدهای ترکیبی Win + R استفاده کنین) ...
عبارت cmd رو (که مخفف عبارت Command promt هست) ... این همون خط فرمانه ...
دستورات رو توی این خط فرمان میشه تایپ کرد که براتون انجام بده ...
فرمانها خیلی زیاد هستن ... خیلی خیلی زیاد ...

برای به دست آوردن اون اطلاعاتی که علی آقا فرمودن ، نظیر محدوده IP شما، Subnet Mask، مدخل (Gateway) پیش گزیده ، یه کار خیلی ساده انجام میدین ...
از این طریق ، آی پی خودتون رو هم میتونین به دست بیازین ...
توی خط فرمان (همونی که چند خط پیش معرفی کردم) ، این دستور رو تایپ کنین ...
ipconfig
و اینتر رو بزنین ...
اطلاعات مورد نظر ، براتون ظاهر میشه ...

بحث هک و این جور چیزا خیلی مفصله ... فکر نکنم به این سادگی ها بشه بیان کرد که چطوری فلان کارو میکنن و مثلا فلان کار به چه درد میخوره و ...

من الان فقط خواستم طریقه به دست آوردن آی پی و اون اطلاعات اولیه دیگه رو گفته باشم ... Wink

ممنونم علی آقا ... sunny

نوید آقا خیلی ممنون از اینکه گفتی چطوری وارد DOS بشیم چون من اصلا یادم رفته بود Very Happy lol!

خواهش میکنم علی جان ...
بالاخره باید هوای همدیگه رو داشته باشیم دیگه ... Wink
http://www.werfriends.blogfa.com
nAvId
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
nAvId

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالإثنين فبراير 25, 2008 9:07 pm

دلارام نوشته است:
دستت درد نکنه نوید جان
ایشاا... خدا هیچ کس رو محتاج برادر بدجنس نکنه Mad Mad
خدا کنه بتونم درست انجام بدم، حالش بگیره اساسی Twisted Evil Twisted Evil
دست و پات درد نکنه lol!

ان شاء الله
ان شاء الله ...

Laughing

نه ... Neutral
چی چی رو ان شاء الله ...
خدا ناکرده من خودم یه پا داداش هستم هاااااا ...
نبینم به داداش ها اینطوری بگی هاااااا ... Razz
ولی خداییش راسته دیگه ...

یه خواهش از برادران گرامی ...
اینقدر برای آبجی هاتون بامبول در نیارین ... Laughing
nAvId
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
nAvId

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالإثنين فبراير 25, 2008 9:14 pm

سلام الهام جان. ببین این مطلبی که گذاشتم کمکت می کنه یا نه. اگر کمکت کنه که خدا رو شکر خیلی خوشحال می شم ولی اگر نفهمیدی بهم بگو ببینم چی کار می تونم بکنم. البته من خودم این مطلب رو نخوندم و اصلا نمی دونم قشنگ توضیح داده که چه کار کنی یا نه Very Happy Shocked silent pale
موفق باشی Wink

کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 51SF8HRR2KL._AA280_

روش کار با برنامه Partition Magic

برنامه Partition Magic يكي از بهترين برنامه هاي پارتيشن بندي است که بنا به ادعاي سازندگانش برنامه استاندارد پارتيشن بندي محسوب ميشه.
يه راست ميرم سر اصل موضوع:
5- خيلي کارهاي ديگه...
6- و غيره...
7- ...
چه کسايي ميتونن با Partition Magic کار کنن؟
اولا اين رو بدونيد که درسته که اين برنامه يک برنامه کاملا حرفه اي است، ولي اينقدر کارکردن باهاش راحته که همه ميتونن ازش استفاده کنند. افراد با آي کيو حدود گل کلم به بالا ميتونن از اين برنامه استفاده کنن.
ولي اين رو هم بدونيد که اين برنامه ميتونه اينقدر خطرناک باشه که کل اطلاعات هارد ديسک شما رو از بين ببره. پس با دقت باهاش کار کنيد و کاري رو که مطمئن نيستيد چيه انجام ندين.

اصلا پارتيشن چي هست؟
اي بابا، نشد ديگه!
پارتيشن در لغت به معني تقسيم کردن و مجزا کردنه. درست مثل پارتيشن توي ساختمونها و اداره ها که يه قسمت رو از قسمت ديگه جدا ميکنه، توي هارد ديسک کامپيوتر هم ميشه قسمتهاي مجزايي ساخت که اطلاعات داخل اونها از يکديگه جدا باشن.
حتي ميشه نوع ذخيره فايلها در هر پارتيشن مجزا باشه.(اينو بعدا توضيح ميدم)
از مزاياي چندين پارتيشن داشتن اينه که اگه اطلاعات يک پارتيشن در اثر ويروس و يا به علت سهل انگار از بين بره، اطلاعات بقيه پارتيشنها باقي ميمونه.
ديگه اينکه ميشه چندين سيستم عامل روي يک کامپيوتر داشت. مثلا خيليها ويندوز XP و ويندوز 98 يا ME رو باهم دارند.
File Systemهاي مختلف:
فرض کنيد که توي خونه يک کمد دارين که سه تا کشو داره. هر کشو هم مال يک نفره. هر کسي يکجوري وسايلش رو داخل کشو قرار ميده. يکي وسايل رو مرتب کنار هم ميچينه. يکي وسايلش رو مرتب پشت سر هم داخل کشو چيده و هر چيزي معلومه کجا قرار داره. يکي هم وسايلش رو درهم ريخته داخل کشو. يکي هم کشوهاش خالي و مرتبه و تمام وسايلش رو ريخته وسط اطاق!
طريقه چيدن وسايل داخل کشو رو ميشه به سيستم مديريت فايل در هارد ديسک تشبيه کرد. شما اطلاعاتتون رو بر روي هارد داخل فايلها و شاخه هاي مختلف ذخيره ميکنيد. اين فايلها در جاهاي مختلف هارد ذخيره ميشن و شما ممکنه چندتايي از فايلها رو پاک کنيد و مجدد فايل جديد جاي اونها بريزيد. اين وظيفه File System هست که به ويندوز بگه کجاي هارد خالي هست و اطلاعات رو کجا ذخيره کنه و فايلي که ميخواهيد پاک کنيد از کجاي هارد ديسک پيدا کنه.

File System هاي مختلفي وجود داره که مهمترينهاش رو توضيح ميدم.
1- FAT يا File Allocation Table سيستمي بود که از زمان داس مورد استفاده بود و به FAT 16 مشهور بود. اين سيستم که هنوز هم ويندوزهاي مختلف ميشناسنش و اطلاعات داخلش رو نشون ميدن، در زمان خودش خيلي خوب بود. ولي بعدها که هارد ديسکهاي ظرفيت بالا به بازار اومد. ديگه نميتونست مديريت مناسبي براي حجمهاي بالا ارايه کنه. از محدوديتي كه FAT 16 داشت اين بود كه نميشد پارتيشنهايي بزرگتر از 2 گيگابايت داشت. به همين خاطر از ويندوز 98 به بعد، يك سيستم ديگه اومد به نام FAT 32.

2- FAT 32، كه نسخه تكميل شده FAT16 است، با ويندوز 98 به بازار اومد و خيلي از اشكالات FAT16 رو از بين برد. FAT 32 ميتونه پارتيشنهايي به بزرگي 2 ترابايت ( 2000 گيگابايت) داشته باشه ولي هنوز محدوديت حجم فايل وجود داره. يعني حداكثر اندازه يك فايل ميتونه 4 گيگابايت باشه. اين فايل سيستم رو هنوز تمامي سيستم عاملهاي ماكروسافت (البته از ويندوز 98 به بالا) ميشناسن.

3- NTFS يا New Technology File System كه با ويندوز NT به بازار اومد و ميتونست اشكالات FAT يا FAT32 را براي هاردهاي بزرگ پوشش بده و به عنوان يك فايل سيستم براي هاردهاي ظرفيت بالا و هاردهاي سرورها شد. از خصوصيات اين فايل سيستم ميشه به عدم محدوديت اندازه فايل و پارتيشن و جلوگيري از نوشتن اطلاعات بر روي نقاط معيوب هاردديسك (Bad Sector)، قابليت رمزگذاري بر روي اطلاعات و محدود كردن دسترسي بر اساس كاربر اشاره كرد. پارتيشنهايي كه از اين فايل سيستم استفاده ميكنن رو فقط ميشه توي ويندوزهاي NT، 2000، XP و NET. استفاده كرد. يعني در ويندوز 98 يا ME نميتونيد اطلاعات داخل اونها رو بخونيد يا بنويسيد. (البته برنامه هاي كمكي براي اين كار وجود داره)

4- Linux Ex2/ Ex3 دو فايل سيستم معروف لينوكس هستند كه به صورت پيش فرض در نسخه‌هاي مختلف لينوكس استفاده ميشه. اگر تا بحال فقط از ويندوز استفاده كردين احتمالا اين فايل سيستم رو تا به حال نديدين. خصوصيت بارز اون امكان داشتن پارتيشن تا اندازه 4 ترا بايت (4000 گيگابايت) و قابليت بازيابي بسيار بالاي اطلاعات است. هيچكدام از سيستمهاي عامل ماكروسافت تا به حال امكان استفاده از پارتيشنهاي لينوكس رو در اختيار نگذاشتن، يعني اطلاعات داخل اونها رو نميشه (البته نرم افزارهاي خاصي براي اين كار هست) خواند و نوشت.

5- انواع ديگر: فايل سيستمها به همين تعداد محدود نميشن. تقريبا هر سيستم عاملي براي خودش يك فايل سيستم مجزا داره، مثلا Novel يا Os/2 هر كدوم فايل سيستم خودشون رو دارن ولي كسي كه با ويندوز كار ميكنه، كمتر با اونها سر و كار داره.

انواع پارتيشن‌ها:

به طور كلي در يك تقسيم بندي ديگه ميشه پارتيشنها رو به 3 دسته تقسيم كرد:
1- Primary كه معمولا پارتيشن اصلي و اوليه محسوب ميشه براي اينكه سيستم‌عاملهاي ماكروسافت (منظورم انواع Dos و Windows است) بتونن اجرا (Boot) بشن لازمه كه حداقل يك پارتيشن از اين نوع وجود داشته باشه و اسم اون هم C باشه. ممكنه شما هم ويندوز را توي پارتيشن ديگري نصب كرده باشين، ولي حتما بايد يك پارتيشن Primary داشته باشين كه اسمش هم C باشه. ويندوز توي اين پارتيشن يك سري فايل سيستمي ميريزه كه اگه نباشه ويندوز اجرا نميشه. (مثلا توي ويندوز XP فايلهاي Boot.ini, NTDETECT.COM از فايلهاي سيستمي هستند كه توي پارتيشن C ريخته ميشن)

2- Extended در اصل اين نوع پارتيشن خودش يك جور پارتيشن Primary محسوب ميشه كه به عنوان يك ظرف براي پارتيشن‌هاي Logical به كار ميرن. اگه هارد ديسك شما بيشتر از يك پارتيشن داشته باشه، حتما يكي از اين پارتيشنها داره. (توي برنامه پارتيشن مجيك با رنگ آبي آسماني نشون داده شده.)

3- Logical وقتي بخواهيم بيش از يك پارتيشن داشته باشيم، بايد بعد از پارتيشن اصلي (Primary) يك پارتيشن Extended داشته باشيم و داخل اون رو ميتونيم به هر تعداد پارتيشن كه بخواهيم تقسيم كنيم. معمولا پارتيشنهاي D , E و .. كه همه دارند از اين نوعه. البته نوع File System اين پارتيشنها ميتونه متفاوت باشه و مثلا يك پارتيشن Logical از نوع Fat32 و يكي از نوع NTFS داشت. (همونطور كه در شكل نقشه ديسك پايين مي‌بينيد.)

آتيش کردن برنامه.
اولش که برنامه رو نصب کنيد. (اين يکي رو ديگه شرمنده نميشه لينک داد دانلود کنيد، چون هم پوليه هم حجم دانلودش حداقل 30 مگ ميشه. از روي يک سي دي پيداش کنيد و نصبش کنيد. وقتي آتيش کنيدش يه صفحه جمع و جور باز ميشه که سه قسمت مهم داره.
1- نقشه ديسک
2- صفحه کنترل
3- دکمه هاي اجرايي

نماي كلي نرم افزار و قسمتهاي مختلف آن

1- نقشه ديسک، يک نماي کلي از هارد ديسک شما نشون ميده، با يک نگاه ميتونيد بگين که هر پاريتيشن چقدر جا گرفته و از چه سيستمي (File System) استفاده ميکنه. به عنوان مثال يک نگاه به نقشه هارد ديسک من بندازين. همونطور که ديده ميشه، من چهارتا پارتيشن دارم. اولي که C هست و اسمش رو هم OS گذاشتم، چون صفحه کوچيک بوده حجمش رو نشون نداده،

نقشه ديسك نشانگر نوع پارتيشنها و حجم اونهاست.

اطلاعات هر پارتيشن با نگاه داشتن ماوس بر روي آن ديده ميشه

کافيه ماوس رو روي هر کدوم از پارتيشن هاي نشون داده شده ببرين تا تمامي اطلاعاتش رو نشونتون بده.
رنگها توي اين برنامه خيلي مهم هستند، اگه به راهنماي رنگهاي پايين صفحه يه نگاه بکنيد، خيلي ساده ميتونيد نوع پارتيشنها رو تشخيص بدين. همونطور که توي شکل بالا هم ديده ميشه، پارتيشن اول من که اسمش رو گذاشتم OS، از نوع FAT32 هست.
پارتيشن بعدي که D هست و اسمش DOCS هست هم از نوع FAT32 است ولي پارتيشن بعدي که E است از نوع NTFS است. اگه دقت کنيد پارتيشن دوم و سوم در يک مستطيل آبي رنگ احاطه شدن، اين يعني که اونها از نوع Extended هستند. و بالاخره پارتيشن آخري هم مال لينوکسه و از سيستم Ext3 استفاده ميکنه.

اون قسمتهايي توي هر پارتيشن که با رنگ کرم رنگ پر شده، نشون دهنده درصد پر شدن اون پارتيشنه، يعني اطلاعات داخل اون پارتيشن اينقدر جا گرفته.

حالا كه به اندازه كافي از در و ديوار حرف زديم بهتره بريم سراغ كار اصلي، يعني داغون كردن هارد

تغيير اندازه دادن يك پارتيشن: راحت ترين كاري كه پارتيشن مجيك انجام ميده تغير اندازه دادن يك پارتشن است. (البته تغيير اندازه پارتيشن Primary و اون پارتيشني كه روش ويندوز نصب كردين يك كم سخت تره.) براي اين كار كافيه روي پارتيشني كه ميخواهين تغير اندازه بدهيدش، راست كليك كنيد و از منوي باز شده گزينه Resize / Move رو انتخاب كنيد. از كادري كه باز ميشه ميتونيد اندازه جديد پارتيشن رو انتخاب كنيد.
توي اين كادر چند قسمت مهم وجود داره:
1- Free Space Before كه ميزان فضاي خالي قبل از پارتيشن رو نشون ميده. اگه بخواهيد پارتينش رو جابجا كنيد، اين مقدار تغير ميكنه در غير اين صورت مقدار صفر بايد باقي بمونه.
2- New Size اندازه جديدي است كه ميخواهيد پارتيشن پيدا كند. اين مقدار رو نميتونيد از مقدار فضاي اشغال شده هارد كوچكتر در نظر بگيريد. (قسمت مشخص شده با سبز تيره)
3- Free Space After ميزان فضايي كه ميخواهيد بعد از اين پارتيشن خالي بماند
4- Cluster Size رو تغيير ندهيد.

تشكيل يك پارتيشن جديد: اين برنامه خيلي راحت‌تر و سريعتر از برنامه‌اي مثل Fdisk پارتيشنهاي جديد تشكيل ميده، براي همين خيلي از كساني كه ميخواهند سريعتر پارتيشن بندي كنند، همه عمليات تشكيل پارتيشنهاي جديد رو با اين برنامه انجام ميدهند. براي اين كار كافيه يك جاي خالي هارد ديسك كه در نقشه ديسك با رنگ خاكستري تيره نشون داده ميشه، راست كليك كرده و گزينه Create رو انتخاب كنيد.
توي كادر جديدي كه باز ميشه، ميتونيد مشخصات پارتيشن جديد رو انتخاب كنيد. تنظيماتش به قرار زير است:
1- Create as كه مشخص ميكنه چه نوع پارتيشني ميخواهيد بسازيد. (Primary يا Logical يا Extended)
2- Partition Type كه نوع File System رو انتخاب ميكنه
3- Label كه اگه دوست داشته باشيد ميتونيد يك اسم براي پارتيشن انتخاب كنيد. (اين مورد اختياري است)
4- Size كه اندازه پارتيشن جديد رو انتخاب ميكنيد. (ميشه در قسمت Percent هم درصد اشغال فضاي هارد رو توسط اين پارتيشن جديد كه قراره ساخته بشه مشخص كرد).

موارد ديگري هم هست ولي چون زياد استفاده نميشه توضيح نميدم.

پارتيشن بندي يك هارد كاملا خالي از اول:
ميخواهيم يك هارد 40 گيگابايتي خالي رو پارتيشن بندي كنيم.
1- ابتدا با راست كليك كردن بر روي نوار خاكستري و انتخاب گزينه Create و انتخاب كردن گزينه‌ها همانند زير پارتيشن Primary ميسازيم كه حجمش 25 درصد حجم كل هارد باشد. تنظيمات: Create as: Primary، Partition Type: Fat32، Label:Win، Percent of allocated Space:25%) دقت كنيد كه در هنگام ساختن پارتيشن، كافي است يكي از گزينه‌هاي حجم درخواستي يا درصد را پر كنيم. در مثال بالا ما با انتخاب 25 درصد، در اصل يك چهارم حجم هارد را به پارتيشن اوليه اختصاص داديم.

2- در مرحله دوم بايد يك پارتيشن از نوع Extended بسازيم كه كل فضاي باقيمانده هارد رو اشغال كنه. چون همونطور كه قبلا گفتيم، پارتيشنهاي Extended در اصل براي نگهداري پارتيشنهاي Logical ساخته ميشن.
پس مجدد در فضاي خالي نوار خاكستري (كه الان يك چهارم سمت چپش رو فضاي پارتيشن C اشغال كرده) راست كليك كنيد و Crearte رو انتخاب كنيد. فقط كافيه Partition Type رو روي Extended بگذاريد و اندازه اون رو 100 درصد انتخاب كنيد. (چون ميخواهيم كل فضاي باقي مونده رو به پارتيشن Extended اختصاص بده.)

3- داخل پارتيشن Extended كه الان ساخته شده (كادر آبي آسماني) راست كليك كرده و Create رو انتخاب ميكنيم. با انتخاب Logical براي Create as و Fat32 براي Partition Type و تايپ كردن 10000 در كادر Size يك پارتيشن 10 گيگابايتي از نوع Fat32 تشكيل ميدهيم.

4- مرحله بالا رو مجددا انجام ميدهيم.

5- مرحله فوق رو مجدد تكرار ميكنيم. با اين تفاوت كه در جاي Size عددي تايپ نكرده و در قسمت Percent مقدار 100 رو تايپ ميكنيم. بدين صورت يك پارتيشن با ميزان فضاي باقي مانده از 2 پارتيشن قبلي تشكيل ميشود.

6- بعد از انجام شدن همه اين عمليات، كافي است براي اجرا شدن اين تغييرات بر روي دكمه Apply در قسمت سمت چپ و پايين صفحه قرار دارد كليك كنيد. بعد از تاييد اينكه آيا ميخواهيد عمليات انجام شود، كليه اين كارها با سرعت انجام ميشود. (گاهي اوقات يك پارتيشن در حال استفاده است و برنامه از شما ميپرسد كه كامپيوتر را ريست كند و عمليات را انجام دهد، كه در اينجور مواقع اگر مطمئن هستيد كه پارتيشن بندي به درستي انجام شده است، قبول كنيد تا بقيه كارها بطور خودكار انجام شود.)

توجه: در هر مرحله از كار كه به نظرتان اندازه پارتيشن يا تنظيمات مناسب نيامد، با كليك كردن بر روي دكمه Undo از عمل قبلي صرف نظر كرده و عمل جديدي انجام دهيد. دقت كنيد كه اگر بطور مثال يك پارتيشن جديد ساخته و حجم آن را 10 گيگابايت در نظر گرفته باشيد و بعد نظرتان تغير كند و بخواهيد سايز آن را به 12 گيگابايت تغير دهيد، نبايد آن پارتيشن را Resize كنيد، زيرا در اين صورت پارتيشن مجيك يكبار پارتيشني 10 گيگي ساخته و سپس آن را به اندازه 12 گيگابايت تغيير اندازه ميدهد.

توجه اگه نميدونيد دارين چيكار ميكنيد اصلا به اين برنامه دست نزنيد، چون ممكنه تمام اطلاعات داخل هارد ديسكتون از بين بره.

ممممممم

ممنونم علی آقا ... بابت این مطلبت در مورد پارتیشن مجیک ...

الهام جان ...
پیشنهاد میکنم این متن رو حتما بخونی ...

علی جان ... این قسمتی از متنیه که گذاشتی :

5- خيلي کارهاي ديگه...
6- و غيره...
7- ...

پس از بابت پاک شدن اطلاعات خیالت راحت باشه ...
ولی باید خیلی مواظب باشی دیگه ...
خیلی حساسه ... drunken
الهام
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
الهام

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالإثنين فبراير 25, 2008 9:20 pm

علی جان ممنون از مطلبت...راستش من اینو قبلا خونده بودم...اما نفهمیدم باید چطور شروع کنم....

نوید جان آخه سوال من اینه که وقتی وارد این برنامه میشم اول باید چیکار کنم

پارتیشن ها رو پاک کنم و بعد دوباره بسازم یا همون اول creat a partition اصلا من نمیدونم باید چیکار کنم؟؟؟
hobbelma7boob's brother
میزبان
میزبان
hobbelma7boob's brother

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالأربعاء فبراير 27, 2008 7:46 am

الهام نوشته است:
علی جان ممنون از مطلبت...راستش من اینو قبلا خونده بودم...اما نفهمیدم باید چطور شروع کنم....

نوید جان آخه سوال من اینه که وقتی وارد این برنامه میشم اول باید چیکار کنم

پارتیشن ها رو پاک کنم و بعد دوباره بسازم یا همون اول creat a partition اصلا من نمیدونم باید چیکار کنم؟؟؟

من واقعیتش با این برنامه کار نکردم ولی اونجوری که نوید جان نوشته بود میشه بدون اینکه اطلاعات پاک بشه پارتیشن بندی کرد. حالا شما بیا ریسک کن و همه رو پاک کن Shocked Laughing فوقش هرچی روی کامپیوترتون هست پاک میشه دیگه Shocked Sad
جدا تو این مورد یعنی برنامه پارتیشن مجیک هیچگونه اطلاعاتی ندارم.
حالا اگر اطلاعاتتونم پاک شد با برنامه ی Data Recovery برش می گردونید دیگه Very Happy

lol! lol! lol!
nAvId
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
nAvId

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالثلاثاء مارس 04, 2008 8:12 pm

اتفاقا کار باهاش خیلی ساده ست ...

فقط باید بدونی که چیکار میخوای بکنی ... !!!
hobbelma7boob's brother
میزبان
میزبان
hobbelma7boob's brother

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالأربعاء مارس 05, 2008 3:44 pm

خب این متن رو آقا مجید یادداشت کرده بودن که من با اجازه ایشون این مطلب علمی رو در این قسمت Paste می کنم ولی بدونید که نویسندش آقا مجید بوده هااا

DVD با دو فرمت رقابتی سوپر دیسك(SD ) و CD چند رسانه ایی (MMCD ) در سال ۱۹۹۴ پا به عرصه وجود گذاشت.DVD های حالایی نتیجه تلفیق هر ۲ تای اینا اما با یك استاندارد واحد هستن. ویدیو DVD در سال ۱۹۹۷ پا به عرصه گذاشت و تقریبا میشه گفت نسبت به دیگر فن آوری ها مصرف كننده رشدش خیلی خوب بوده. DVD صوتی،در سال ۲۰۰۰ تولید شد و از تكمیل DVD تصویری با فرمت بالا در ارتباط با صدای ۲ بعدی همراه با گزینه های دیگه خبر داد.
آشنایی با DVD :
DVD -ROM ها برای اصولا كارهای جند رسانه ایی (Multi Media ) و بازی ها هستن.DVD های صوتی ،همون طوری كه میدونید چون دارای كیفیت خیلی بالاتری هستن مورد كاربریشون:آهنگ ها،صداهای ۲ بعدی و تصاویر دیجیتالی و گرافیكیه.نكته قابل توجهشون اینه كه همگی از یك سیستم مشترك به نام UDF استفاده میكنن.
اشكال DVD :
DVD ها در ابتدا فقط با نام دیسك تصویری دیجیتال نامیده شد ولی اكنون با عنوان دیسك چند منظوره یا فقط DVD نامیده میشن.DVD ها جزو خانواده چند كاربردی فرمت های دیسك های نوری،فقط خواندنی،كاربردهای قابل ضبط و قابل بازنویسی هستن.قابلیت سازگاری مشخصات پیشین با رسانه CD كنونی،تمام سخت افزارهای DVD ،CD ها و CD-ROM های صوتی رو میتونن پخش كنن واین مساله میتونه به عنوان یك برتری خیلی جالب نسبت به CD ها به حساب بیاد چون تمامی سخت افزارها نمی تونن CD-R یا CD-RW ها رو پخش كنن. فرمت های DVD ها به این صورتن:DVD تصویری ،DVD-ROM ،DVD صوتی،DVD-RAM ،DVD-RW ،DVD-R هستند.
خوب حالا میرسیم به بحث اصلی:
DVD-Rom ها مدتیه كه وارد عرصه رقابت شدن و با امكانات بیشترشون و با سازگاری كه با انواع سی دی و قابلیت خوندن DVD ، ان جوری كه به نظر میرسه دارن بازار CD-Rom ها را در دست می گیرن.در حال حاضر هم دیگه كمتر شركت معتبری رو شما میتونین بیابین كه CD-Rom ، تولید كنه(البته توی كشور ما هنوز اون جوری جا نیوفتاده)،پس در مورد خرید و تهیه CD-Rom ها دقت كنین.از دید فنی و قدرت ذخیره سازی، یك DVD با قابلیت ذخیره سازی ۱۷ گیگابایت(در انواع دو لایه و دو رویه) ظرفیتی برابر ۲۶ سی دی ۶۶۵ مگابایتی رو داره. ضمنا اطلاعات روی DVD هم مانند CD ها روی یك شیار (پیت) حلزونی رایت می شه.هر چه طول پیت كوچكتر و قطاع پرشده تر باشه،ظرفیت بیشتر است(حداقل طول پیت روی DVD برابر ۰/۴ میكرومتر و روی CD برابر ۰/۹ میكرومتره.)همچنین فاصله قطاع ها روی DVD برابر ۰/۷۴ میكرومتره و روی CD ها برابر ۱/۶ میكرومتره.در DVD به همین ترتیب طول موج پرتو لیزر از ۷۸۰ نانو به ۶۵۰ تا ۶۳۵ نانو متر كاهش پیدا كرده و میشه گفت كه سرعت خوندن دیسك گردان های DVD از دیسك گردان های CD بیشتره .مثلا سرعت یكی از مدلهای توشیبا بدون سر و صدای عجیب و غریب به ۲۶ می رسه.در عین حال دیسك گردان های DVD-Rom كنونی، متعلق به نسل سوم هستن و میتونن اونها رو بدون هیچ مشكلی تحت ویندوز نصب كرد.این دستگاه ها DVD را باسرعت ۴x یا ۵x می خونن.ضمنا سرعت خوندن CD در آنها به ۲۴x تا ۳۲x می رسه.از طرف دیگه هم جایگزین شدن دستگاههای نسل سوم با نسل دوم، كارایی اونها رو تا حد زیادی بالا برده. سرعت انتقال داده در محصولات نسل دوم ۲۷۰۰ كیلو بایت بر ثانیه است،در حالیكه در محصولات جدید به ۶۰۰۰ كیلوبایت بر ثانیه می رسه.همین وضعیت در خوندن CD ها نیز صادقه:سرعت خوندن در مدلهای نسل دومی ۱۰ تا ۱۲ برابره، در حالیكه در محصولات جدید به ۶ برابر هم رسیده. در ضمن سرعت انتقال داده در دیسك گردانهای مربوط به نسل سوم،حداكثر ۶ مگابایت برثانیه است،پس یك رابط E-IDE با سرعت انتقال حداكثر ۱۶ مگابایت بر ثانیه، برای اتصال اونها كافیه.البته برخی از تولیدكنندگان این دستگاهها رو با رابط SCSI ساختن.اگه میخواین یك DVD-Rom بخرید به این نكته ها توجه كنین:به كیفیت مكانیزم تصحیح خطا اهمیت بدین.با وجود این مكانیزم،برخی خطاهای ناشی از خراش های روی سطح دیسك و لكه هایی مثله اثر انگشت،تصحیح می شن.چنین چیزی از چند كیلوبایت سرعت بیشتر، بهتره این طور نیست؟
همچنین به میزان امكاناتی كه نیاز دارین فكر كنین.بعضی از كلیدها كه برای ساده سازی پخش CD های صوتی در نظر گرفته شدن،فقط روی گروهی از دیسك گردانها وجود داره.متعلقات و لوازم جانبی كه همراه با دیسك گردان عرضه می شن،بسته به مارك اونها تفاوت داره،ولی معمولا یك دفترچه راهنما،چند پیچ برای نصب و كابلهای داده و صوتی همراه دیسك گردان وجود داره.ضمنا بر سازگاری دستگاه هم توجه لازم رو داشته باشین و در موقع خرید این نكته رو بگید كه مایلید دستگاه شما با فرمت های قبلی مثله CD و... و تا حد ممكن با فرمت های موجود هماهنگی و سازگاری لازم رو داشته باشه.البته به تجربه ثابت شده كه دیسك گردانهای كنونی از نسل سوم، در این زمینه از اطمینان خوبی برخوردارن.
اما برسیم به موضوع كدینگ ها:
فیلم های DVD برای مبارزه با كپی های غیر قانونی،به شش روش مختلف در هنگام ضبط كدینگ (Coding ) می شن.از طرف دیگه دستگاه پخش كننده فیلم های DVD هم هنگام ساخته شدن توسط شركت،به نرم افزارهای كدینگ خاص منطقه فروش مجهز می شن.پس با این تفاصیل فقط DVD Player های مخصوص مناطق میتونن DVD های خاص اون منطقه جغرافیایی رو پخش كنن.البته این موضوع برای كمپانی های مالك اینگونه فیلمها و محصولات منفعت زیادی داشته و در عین حال برای مصرف كننده،مشكلاتی را به همراه می آره،از جمله عدم تطابق دستگاه با فیلم مورد نظرتونه.
نحوه تقسیم بندی بین المللی كد گذاری DVD ها بر حسب مناطق جهانی این طوریه :
۱)آمریكای شمالی و كانادا
۲)اروپا،آفریقای جنوبی و ژاپن
۳)آسیای جنوب شرقی
۴)استرالیا،آمریكای مركزی و جنوبی
۵)آفریقا،آسیا و قسمتی از اروپای شرقی
۶)جمهوری خلق چین
یه نكته:در زمان خریدن فیلم های DVD در هر نقطه از دنیا،حتما باید به پشت جعبه آن به دقت نگاه كنین و طبق شماره ای كه درج شده ،مطمئن بشید كه این DVD با Player شما سازگاره.ایران در منطقه ۵ قرار داره و تمام DVD های مخصوص این منطقه رو توسط دستگاههای پخش كننده در ایران قابل پخشه.حالا زیاد نگران نشین یه خبر خوش هم براتون دارم،توی یه مجله خوندم كه جدیدا اكثر DVD Player ها كه دارن تولید میشن ،تولید كنندگانشون با توجه به مشكلاتی كه بهشون اشاره كردم دیویدی هایی رو تولید كردن و میكنند كه از همه كدینگ ها پشتیبانی میكنن.پس دیگه مشكلی نیست.حالا اگه با استفاده از كامپیوتر می خوای به استفاده از دیویدی بپردازین كه دیگه اصلا مشكلی نیست.برای پخش همه نوع دیویدی به این سایت:
www.inmatrix.com
برین و نرم افزار DVD Genie رو دانلود كنین وقتی كه داونلودش كردین میتونین از همه نوع دیویدی استفاده كنین،ضمنا میتونین از نرم افزارهای Win DVD و Power DVD هم استفاده كنید.

از طرف آقا مجید

lol! lol! lol! lol! lol!
MajidDiab
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
MajidDiab

تعداد پستها : 6314
Registration date : 2007-12-05

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالأربعاء مارس 05, 2008 4:36 pm

الهام جان بگذار یه مثالی برات بزنم بعد برات پارتیشن بندی رو توضیح بدم
ببین هار کامپیوتر مثل یه کاغذ سفید یزرگه که هیچ خطی نداره که البته بزرگی این کاغذ ممکنه از A-4 هاردهای کم ظرفیت تا کاغذ A-0 واسه هاردهای با ظرفیت بالا باشه و ذخیره اطلاعات هم مثل این می مونه که رو این کاغذ بخواهی چیز بنویسی خوب واسه اینکه به راحتی به اطلاعات دسترسی داشته باشی باید اول کاغذ بزرگ رو به اندازه دلخواهت ببری ( مساوی با پارتیشن بندی هارد ) و بهد با خط کش اون رو خط کشی کنی و خطهای موازی بکشی تا روش بنوسی ( هارد رو فرمت کنی )
پارتیشن ها انواع مختلفی داره
Primary یا اولیه که اولین پارتیشنی هست که ایجاد میشه ساده تر بگم پارتیشن C
Extended این رو نمی شه گفت پارتیشن بیشتر شبیه یه جعبه خالی میشه که شما باقی کاغذها ( پارتیشنهات رو غیر c ) تو اون قرار میدی
logical یا منطقی که میشه هرچیزی جز C که باید داخل جعبه Extended قرار بگیره

حالا که این مقدمه رو خوندی برو سراغ مطلب بعدی تا پارتیشن بندی از طریق اف دیسک و فرمت رو یاد بگیری

فقط یادت نره این کار همه اطلاعاتت رو پاک می کنه واسه همین بک آپ رو فراموش نکن
http://www.a-d-w.blogfa.com
MajidDiab
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
MajidDiab

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالأربعاء مارس 05, 2008 4:40 pm

قسمت اول:پارتيشن بندي يك هارد ديسك جديد

براي شروع كار ابتدا از يك ديسكت بوت يا از يك سي دي Bootable براي راه اندازي سيستمتون استفاده كنين.اگر از سي دي استفاده مي كنيد بايد در داخل بايوس ترتيب بوت شدن رو در مادربوردهاي قديمي به صورت CD-Rom,C,A قرار بدين و در مادربوردهاي جديدتر First Boot را CD و Secound Boot را هارديسك و Three Boot را فلاپي ديسك قرار بدين.
وقتي كه با سي دي دستگاه را بوت كنين 2 تا گزينه براتون مياد:

1- Boot from Hard Disk

2- Boot from CD-ROM

بروي قسمت دوم اينتر كنين در قسمت بعدش حالتي رو انتخاب كنيد با اين عنوان:
Start Computer With CD-ROM Support
وقتي كه اينتر بزنين بعد از چند لحظه به حالت A:\> مي رسيد.در اين قسمت تايپ كنيد FDISK و اينتر را بزنين سپس يك متن براتون ظاهر ميشه كه در آخرش يه سوال نوشته با 2 تا گزينه (Y/N ) بدين صورت:
Do you wish to Enable Large Disk support (Y/N)......{ }?

كه خلاصه اين متن اينه كه شما با چه فرمتي مي خواين پارتيشن بندي بكنين.اگر N بزنين با FAT16 و اگر Y بزنين با FAT32 پارتيشن بندي ميشه .

نكته: اگر مي خواهيد از DOS استفاده كنين حتما بايد از FAT16 استفاده كنين،مشكل FAT16 اينه كه هاردهايي با ظرفيت بيشتر از 8.4 گيگا بايت رو پشتيباني نمي كنه.ولي اگر از FAT32 استفاده كنين ميتونين هاردهايي تا سقف 60 گيگابايت رو هم پشتيباني ميكنه.

وقتي كه از اين صفحه عبور كرديد با منوي اصلي برنامه FDISK مواجه ميشين.كه 4 قسمته به اين صورت:

1- Create DOS Partition or Logical DOS Drive
2- Set active Partition
3- Delete Partition or Logical DOS Drive
4- Display Partition Information

ابتدا 1 بزنيد تا به صفحه بعد برويد در صفحه بعد باز هم 3 تا گزينه پيش رو دارين براي ساخت پارتيشن اصلي دوباره 1 را انتخاب كنيد تا پارتيشن اصلي ساخته شود پس از چند لحظه از شما سوالي ميشود كه آيا مي خواهيد تمام گنجايش هارد ديسك به يك پارتيشن داده شود كه البته N يا no را انتخاب مي كنيم تا بتونيم هارد خود را به چند قسمت تقسيم كنين. در قسمت بعد حجم پارتيشن اول كه همون C است رو به دلخواه وارد كنيد (با توجه به تعداد درايو هايي كه مي خواهيد بسازيد و همچنين حجم كل هارد ديسك ).وقتي كه پارتيشن اول ساخته شد Esc بزنيد تا به صفحه اولي برويد دوباره 1 رو انتخاب و اينتر بزنيد در قسمت بعد اين دفعه 2 را انتخاب و اينتر كنين كه نوشته :Create Extended Dos Partition تا پارتيشن اكستندد(پارتيشن افزوده) ساخته شود در اين مرحله با عدم تغيير حجم اينتر كنين تا بقيه فضاي هارد به عنوان اكستندد شناخته شود. حال براي ادامه كار Esc بزنيد در اين جا بايد پارتيشن اكستندد را به چند پارتيبشن تقسيم كنين(به نسبت نيازتون) هر مقداري رو كه در اين قسمت كه نوشته:
Enter Logical drive size in Mbyte Percent of Disk space (%)....[ ] وارد كنيد به عنوان درايو هاي بعدي شما شناخته خواهد شد(اين عمل ادامه داره تا حجم كل هارد ديسك پارتيشن بندي بشه،بستگي به مقدار حجم كل هارد ديسك و مقداري داره كه شما وارد مي كنيد).
براي بهتر فهميد يه مثال مي زنم:
شما مثلا يه هارد 40 گيگ دارين به درايو C حدود 10 ميليون حجم ميدين بعد 30 ميليونش ميمونه براي اكستندد،شما مس تونين اين 30 ميليون رو به 3 تا 10 ميليون تقسيم كنين يا اين كه به تعداد بيشتر، به اين صورت.

وقتي كه پارتيشن هاي اكستندد را ساختين با زدن Esc به پنجره اصلي برويد اين بار در منوي اصلي گزينه 2 را انتخاب كنيد و اينتر بزنيد تا به بخش فعال كردن پارتيشن اصلي(Primary ) برويد در اين قسمت 1 را زده و اينتر كنيد تا پارتيشن C فعال گشته(البته ميتونيد پارتيشن هاي ديگه رو هم اكتيو كنيد يا اين كه چندتا پارتيشن رو اكتيو كنيد) و سيستم از روش بوت يا اجرا بشه باز هم Esc بزنيد تا به صفحه اصلي برويد.
توسط گزينه 3 مي تونين پارتيشن هاي ايجاد شده رو حذف كنيد.
توسط گزينه 4 مي تونين اصلاعات كل پارتيشن ها رو ببينين.

در اين جا ديگه كار برنامه FDISK به پايان ميرسه Esc كنيد تا از برنامه FDISK خارج شويد و توسط 3 دگمه Ctrl+Alt+Delete يا دگمه Restart روي كيس، كامپيوتر رو بوت كنيد.
قسمت دوم:پارتيشن بندي هارد ديسكي كه قبلا پارتيشن بندي شده و روي آن ويندوز نصب شده است

در اين وضعيت،پس از راه اندازيه كامپيوتر توسط حالا سي دي يا ديسكت دوباره به همون A:\> مي رسين مثل قسمت اول تايپ كنيد FDISk تا برنامه اجرا بشه،چون هاردمون قبلا پارتيشن بندي شده و حالا دوباره مي خوايم پارتيشن بندي كنيم مي بايست پارتيشن هاي قبلي رو حذف كنيم ،براي پاك كردن پارتيشن هاي قبلي در صفحه اصلي برنامه گزينه 3 را بزنين و اينتر كنين در اين قسمت كه وارد شدين اول بايد پارتيشن هاي لاجيكال (Logical DOS Partition ) رو پاك كنيم براي اين كار در صفحه ايي كه هستيد دوباره 3 رو انتخاب و اينتر كنين در صفحه ايي كه مياد حرف آخرين پارتيشن لاجيكالي كه دارين وارد كنيد(مثلا آخرين پارتيشنتون F است) و اينتر كنين، همين جور تا آخرين پارتيشن ادامه بدين.

نكته:
اگه از شما نام پارتيشن رو خواست(Volume بهش برچسب هم ميگن) نام اون پارتيشن رو همون طوري كه در ستون Volume است وارد كنيد و اينتر بزنيد(مثلا اگه قبلا در ويندوزتون نام پارتيشن C رو به نام خودتون نوشتين،به طور مثال من در حال حاضر نام پارتيشن C خودمو به نام خودم نوشته ام به اين صورت:AMIR_XP(C در اومده،شما مي بايست در زمان پاك كردن پارتيشن در قسمت Volume همين نامي كه نوشتين رو وارد كنيد)
اگر هم نامي براي پارتيشن خودتون تعيين نكرده بودين وقتي كه از شما در قسمت Volume چيزي خواست فقط اينتر كنيد تا رد بشه.

حالا كه پارتيشن هاي لاجيكال رو پاك كردين نوبت به پارتيشن اكستندد ميرسه،براي اين كار به صفحه اصلي برنامه برويد سپس عدد 3 را وارد كنيد و اينتر بزنيد براي اين كار عدد 2 را وارد كرده و اينتر بزنيد با وارد كردن حرف پارتيشنتون مثلا F و ساير اطلاعات مربوط به اين پارتيشن آن را حذف كنين.حالا با زدن Esc به صفحه اصلي برنامه برگرديد حالا مي بايست كه پارتيشن اصلي يه همون Primary رو حذف كنيد براي اين كار در صفحه اصلي برنامه عدد 3 رو اتنخاب و اينتر بزنين در صفحه كه براتون ظاهر ميشه عدد 1 را بزنيد و اينتر كنيد باز هم در صفحه بعدش دوباره عدد 1 را بزنيد و اينتر كنيد اگر هم نامي براش قبلا انتخاب كرده بودين اونو در قسمت Volume كنين اگر هم نه كه هيچي فقط اينتر بزنيد.
در اين جا ديگه شما همه پارتيشن هاتون رو پاك كردين و مي تونين كه دوباره پارتيشن بندي كنيد(طبق همون دستور العمل هايي كه در قسمت اول براتون گفتم)
nAvId
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
nAvId

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالأربعاء مارس 05, 2008 8:30 pm

وااااااای ...

داش مجید ، بی خیال ...

اون قسمت اول توضیحاتت رو هستم ...

ولی در مورد پارتیشن بندی توسط "پارتیشن مجیک" خیلی ساده تر از این حرفاست ... Wink

ولی ممنونم که زحمتش رو کشیدی داداش ... Very Happy
MajidDiab
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
MajidDiab

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالخميس مارس 06, 2008 5:16 am

nAvId نوشته است:
وااااااای ...

داش مجید ، بی خیال ...

اون قسمت اول توضیحاتت رو هستم ...

ولی در مورد پارتیشن بندی توسط "پارتیشن مجیک" خیلی ساده تر از این حرفاست ... Wink

ولی ممنونم که زحمتش رو کشیدی داداش ... Very Happy

خیلی ممنون نوید جان
من با اف دیسک بیشتر موافقم
درسته بیشتر طول میکشه اما به نظر من اصولیتره
الهام
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
الهام

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالخميس مارس 06, 2008 7:57 pm

مجید جان ممنونم از راهنماییهات

لطف کردی.... flower flower
MajidDiab
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
MajidDiab

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالجمعة مارس 07, 2008 3:47 am

الهام نوشته است:
مجید جان ممنونم از راهنماییهات

لطف کردی.... flower flower

خواهش میکنم الهام جان قابلی نداشت Very Happy Very Happy
amin
عضو باشگاه 1000 تایی
عضو باشگاه 1000 تایی
amin

تعداد پستها : 2691

پستعنوان: رد: کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر   کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر - صفحة 4 Icon_minitimeالجمعة مارس 07, 2008 10:34 am

بچه ها من دنبال یه برنامه تبدیل خوب می گردم که فرمت DVD رو به DAT یا MPEG تبدیل کنه
خودم چند تا دارم ولی هر کدوم یه مشکلی داره بعضیا خیلی زمان می بره تا تبدیل کنه(چند ساعت واسه یه فیلم)
بعضی هم که کیفیتش پایینه و تصویر یا صدا دچار مشکل میشه
شما نرم افزار قوی اگه میشناسین معرفی کنین
که برم تهیه کنم Wink

کامپيـــــــــــــــــــــــــوتر
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 4 از 7رفتن به صفحه : الصفحة السابقة  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  الصفحة التالية